Compricer.se - Jämförelsetjänsten för privatekonomiCompricer.se - Jämförelsetjänsten för privatekonomi
Logga inBli medlem

Anders Andersson

Compricer.se hjälper dig att förbättra din privatekonomi. Vår bloggare Anders Andersson har hållit på med det i över 25 år. I tidningar, radio och TV ger han ständigt privatekonomiska råd. Han medverkar bl a i radioprogrammet Plånboken i radions P1. I 18 år har han varit chefredaktör, VD och reporter på Privata Affärer. I februari slutade han där och startade ett eget magasin för småföretagare. Men han fortsätter att skriva om privatekonomi ett par gånger i veckan här i sin blogg på Compricer.se.

Länkar

Dagens räntehöjning blir den sista - 2008-02-13

När riksbanken i dag överraskade oss med att höja reporäntan med 0,25 procent är det förmodligen den sista räntehöjuningen i år. Det här innebär en liten höjning av den rörliga boräntan de närmaste dagarna. Men sedan bör det vara slut.

Räntetrenden i USA pekar definitivt nedåt. Tror du att den sprider sig till Sverige ska du inte binda boräntan nu. Hur stor skillnaden är mellan rörlig och bunden ränta kan du se här: http://lan.compricer.se/loan.php

Den treåriga räntan är lite lägre än den rörliga, och det visar att marknadens experter tror på en sänkt marknadsränta framöver.

Sänkt ränta är det enda glädjeämnet med den lågkonjunktur som nu verkar vara på väg. En del experter på bl a SEB trodde att riksbanken i dag skulle sänka av räddsla för lågkonjunkturen. Andra experter, på t ex Swedbank, trodde på oförändrad ränta.

Men riksbanken överraskade alla genom att höja från 4 till 4,25 procent. Riksbanken visade därmed att inflationsmålet på två procent överskuggar alla andra frågor. Inflationssifffror på 4 procent oroar tydligen riksbanken mer än farhågor om stundande lågkonjunktur.

Höjningen kan förhoppningsvis hissa upp räntan på sparkonton något. Se här vilka bankkonton som nu har högst ränta:

http://www.compricer.se/sparande/

Kommentarer

Namn

Email (obligatorisk, men visas ej)

Hemsida

Kommentar

Kommentera