Hur ger jag bort ett hus och vilka globalfonder är bra?

4 minuters läsning
Hur ger jag bort ett hus och vilka globalfonder är bra?

Kan det bli minusränta på sparkontot, vem bekostar byte av elmätare, vad ska jag tänka på när jag börjar ta ut min pension och hur räknar man ut ränta på ränta? Våra experter svarar.

Vi äger ett hus. Jag vill ge min del till min make hur går jag tillväga?

Hej! Om du vill överlåta din del av huset till din make och ni planerar att fortsätta ert äktenskap finns det två varianter:

1. Via en gåva
2. Via en bodelning

Om du väljer att ge bort fastigheten ska en gåvohandling upprättas och skickas in till Skatteverket. Om ni väljer att göra en bodelning ska ni upprätta en bodelningshandling. Kom ihåg att lagfarten behöver ändras när ägandet går över, vilket görs hos Lantmäteriet. Magnus Hjelmér

Jag undrar om Johanna Kull kunde ge förslag på bra globalfonder?
 
Globalfonder är en av de fondtyperna där förvaltarna har svårast att slå index. Historiskt är det bara en av tio globalfonder som över längre perioder lyckats slå sitt jämförelseindex. Därför menar många, jag med dem, att man bör satsa på billiga indexfonder när det kommer till globalfonder. Den billigaste globalfonden på den svenska marknaden är Avanza global med en total avgift på 0,1 procent. Därefter kommer Länsförsäkringar global indexnära med en total avgift på 0,22 procent följt av DNB Global Indeks på 0,26 procent.

En ytterligare fond som jag tycker är värd att nämna är SPP Global Plus, med förhållandevis låga 0,43 i total avgift. Det är en indexnära globalfond som har ett extra fokus på hållbarhet. Fonden är fossilfri och kan investera 10 procent av fondens medel i så kallade lösningsbolag, såsom bolag inom förnyelsebar energi. Johanna Kull

Vem bekostar byte av mätare? Är det elnätsföretaget eller privatperson? 

I slutet av 2018 införde regeringen nya funktionskrav för elmätare för lågspänningskunder, det vill säga hushåll och mindre företag. Det innebär att din elmätare kommer att bytas ut av ditt elnätsföretag för att kunna möta dessa krav. Elmätaren är elnätsföretagets egendom och det är elnätsföretaget som finansierar bytet av mätaren genom elnätsavgifterna. Du ska alltså inte behöva betala en extra avgift för att få din mätare bytt. Bytet ska vara genomfört senast den 1 januari 2025 men många elnätsföretag har redan påbörjat arbetet med att byta ut mätarna. Sharon Lavie

Vill börja ta ut min tjänstepension, var går jag in? Och vad bör jag tänka på?

Hej och tack för din fråga! Jag skulle rekommendera dig att börja med att gå in på minpension.se för att skaffa dig en överblick. Där framgår bland annat i vilka bolag du har tjänstepensionen, vid vilken ålder den utbetalas samt under hur lång tid. Där kan du göra en pensionsprognos för att bilda dig en uppfattning om hur mycket pension du kommer att få. Några saker som är bra att tänka på; underskatta inte din livslängd, ha koll på utbetalningstiderna, tänk på skatteeffekten om du tar ut tjänstepensionen på kort tid och ändra i tid om du vill ändra förutsättningarna för utbetalningen.

När du väl bestämt dig för hur du vill ta ut din tjänstepension vänder du dig till pensionsbolaget som förvaltar din tjänstepension. Maja Englund

Hur räknar man ut ränta på ränta på lån typ seniorlån?

Ränta anges i procent och brukar typiskt beskriva hur mycket pengar man får per år om man sparar, eller skall betala per år om man lånar. Om du sätter in 200 kronor på ett konto med 10 procents ränta har du 220 kronor efter ett år. Räntan uttryckt i pengar är då 20 kronor. Om du lånar 200 kronor med 10 procents ränta får du betala 20 kronor.

Om du sparar i ytterligare ett år beräknas räntan utifrån det nya högre beloppet så att 10 procent av 220 kronor blir 22 kronor i ränta istället för förra årets 20 kronor. Med ränta på ränta syftar man alltså på att trots att procenten är densamma år efter år så blir räntan i kronor större och större. Det här beskrivs ibland som en snöbollseffekt.

Konceptet ränta på ränta finns i huvudsak bara när man sparar och inte när man lånar. För de allra flesta lån betalar man nämligen in räntan på regelbunden basis istället för att räntan läggs på lånet och lånet växer. Undantaget är just seniorlån eller så kallade kapitalfrigöringskrediter.

Beräkningen som används för sparande och lån är: totalt kapital = startkapital * (1 + ränta i procent) ^ antal år

Om man till exempel sparar/lånar 1 000 000 kr till 5 procent ränta blir det totalt efter 10 år: 1 000 000 * (1 + 5%)^10 = 1 628 895 kr. Patrick Siegbahn

Vilka erbjuder ränta på ränta sparkonton i Sverige och finns det risk för att bankerna kommer börja ta ut minusränta på våra vanliga sparkonton?

Hej! Det brukar ändras hela tiden, så titta på en bra jämförelsesajt. Kom ihåg att se till att det är fria uttag (om det är det du är ute efter) och insättningsgaranti på kontot. Jag tror inte att det är en överhängande risk för det. Det skulle vara mycket svårt att förklara pedagogiskt och kosta mycket i kundnöjdhet. Emma Persson


Fler frågor från er och svar från våra experter hittar ni i Compricers Expertpanel

Prenumerera på vårt kostnadsfria nyhetsbrev så får du tips och råd samt information om aktuella ämnen runt din privatekonomi. Varje vecka direkt till din e-post!

Vi har mottagit din anmälan till vårt nyhetsbrev. Du kan såklart avanmälan dig när du vill.

De senaste artiklarna

Visa alla artiklar

Relaterade artiklar


Läs vidare


Nästa artikel

Går börsen upp 8 procent per år i genomsnitt?

1 minuts läsning

Det här är en bra och relevant fråga. Branschen vill sällan sticka ut hakan och lova för mycket. Dessutom vet vi att sparare som kollektiv tenderar att investera efter uppgång och sälja efter nedgång. Under perioden 1900 – 2000 steg börsen i S...

Föregående artikel
Adress

Postadress:
Compricer AB
Västra Järnvägsgatan 21
111 64 Stockholm

Organisationsnummer:
556655-5727
Kundtjänst

Få personlig rådgivning av våra handläggare, helt kostnadsfritt!

Telefonnummer: 08 - 5000 2000
E-post: info@compricer.se

Öppettider: 08:00 - 18:00 (vardagar)
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Vi hjälper varje dag tusentals konsumenter att spara pengar genom att jämföra och byta leverantör inom exempelvis försäkringar, el och lån. Tjänsten är helt kostnadsfri för dig och vi hjälper även till via telefon om du önskar. Vi är registrerade som försäkringsdistributör hos Bolagsverket och står under Finansinspektionens tillsyn. Du kan känna dig trygg med att använda våra tjänster.
Compricer har blivit utsedd till en av Sveriges 100 bästa sajter för åttonde gången (IDG)
Utsedd till en av Sveriges 100 bästa sajter för åttonde gången (IDG)