Hur sparar man verkligen pengar? EL: Den största utgiften är nät-avgiften, man sparar mera på att kapa el-kabeln helt än de få ören man sparar på att välja en annan el-leverantör samtidigt som risken finns att man får betala höga böter om/när man betalar in försent, kanske man bara får ett par dagar på sig samt man är tvingad att göra någonting annat under dessa dagar. Försäkringar: samma sak här, ingen försäkring sparar pengar. Lån? Jovisst det är mera lönsamt att låna pengar än att spara dem. Sparkonton: Med hög skatt och sänkta räntor, spendera dem är mera lönsamt än att spara dem. Så vad finns det för allternativ att göra än att INTE SPENDERA PENGAR, INTE SPARA... madrassen är bättre då kan inte bankerna pungslå en på sina få sparade pengar!
Det handlar nog om att både sänka sina kostnader och hitta ett bra sätt att spara. Att sedan spendera mindre är naturligtvis ett effektivt sätt att få pengar över, just småutgifter kan bli ganska kostsamma när du räknar ihop dem. För att få koll på var du lägger pengarna är det bra att göra en budget. Då syns det tydligt var pengarna går och hur du kan sänka utgifterna. Även om du inte tycker att det går att spara på olika avtal och på försäkringar och lån, så kan du troligen sänka totalkostnaden, vilket kan bli en hel del per år.
När det gäller sparande så finns det bättre alternativ än madrassen. Gå till en eller flera rådgivare för att diskutera olika förslag.